FOTO: Premierea olimpicilor la matematică

În prezența unei săli arhipline, în Sala Festivă a Colegiului Național „Alexandru Papiu-Ilarian” s-au decernat premiile olimpicilor din acest an de la Olimpiada de matematică, atât cea națională de la Satu-Mare, cât și cele județene.


„Se știe că fiecare sfârșit de an școlar reprezintă și un moment de bilanț. E un moment în care analizăm, comentăm, adunăm și scădem cele bune și cele rele! Și sperăm ca rezultatul este unul pozitiv! Vă propun astăzi să ne amintim doar de cele bune, de întâmplările fericite care au marcat acest an școlar disciplina noastră preferată, matematica! Astăzi îi premiem astăzi pe cei care au dat dovadă, întâi de toate, de multă voinţă alături de multă muncă. Este vorba despre elevii care s-au remarcat în cadrul competiţiilor şcolare prin talent, perseverenţă şi muncă. Ei au înțeles că ambiția întru autodepășire este un atribut al secolului al XXI-lea, că excelența are un preț și că fiecare trebuie să decidă cât de mult trebuie să plătească. Și în cele din urmă, sunt cei care au descoperit că sunt chiar mai buni decât credeau! Îi premiem astăzi pe cei care au obţinu locuri fruntaşe la Olimpiada județeană de matematică clasele V-XII şi pe cei de clasa a 4-a care au obţinut rezultate foarte bune la concursurile judeţene.” Astfel a ținut să deschidă evenimentul prof. Cojocnean Mihaela, inspector școlar matematică ISJ Mureș.


Pe lângă elevii premiați, profesorii care le-au fost alături pe acest drum au fost de asemenea felicitați cu flori și diplome, totul pentru a celebra efortul dascălilor care au reușit să aducă elevii pe o cale câștigătoare.



Cele mai importante sunt relațiile interumane rămase


Anda Tenie, elevă în clasa a XII-a la Colegiul Național „Alexandru Papiu-Ilarian” și proaspăt admisă la cinci universități mondiale de top, a fost rugată să preia microfonul și să spună câteva cuvinte. „După opt ani de concursuri și olimpiade, aș vrea să vă transmit câteva gânduri.  Cred că, printre cele mai importante lucruri care rămân după aceste competiții, sunt relațiile interumane pe care le formăm de-a lungul anilor, prieteniile și mentorii pe care îi întâlnim pe parcursul drumului nostru. Chiar aseară discutam cu Sabina Georgescu, ea fiind acum studentă la Cambridge, la matematică. Împreună ne-am amintit de un moment frumos din 2013, de la Olimpiada Națională, când eram foarte aproape să obțin o medalie, eram doar la 0,5 puncte diferență. Și văzându-mă dezamăgită, Sabina mi-a spus că Lasă, la anul o să lucrezi mai mult și cu siguranță o să iei cel puțin bronzul. Atunci, puțin ironică și fără să cred că acest lucru se va întâmpla, am spus nu, voi lua argint la anul sau poate chiar aur. O altă întâlnire de la olimpiadă, de anul trecut, a fost una care urma să îmi infuențeze viitorul. Am vorbit cu un profesor din Oradea a cărui fiu studiază la Universitatea Princeton din Statele Unite. Dumnealui m-a încurajat să aplic și eu și a fost nespus de bucuros să afle că anul acesta am fost acceptată la Universitatea Columbia din New York.” ne-a spus emoționată Anda, care cu această ocazie le-a mulțumit și profesorilor care au fost alături de ea pe acest drum.



Alături de premiile acordate olimpicilor din clasele V-XII, au fost oferite Diplome de excelență elevilor de clasa a IV-a din județ care au obținut rezultate foarte bune la matematică în anul școlar 2017-2018.


Text și foto: Elena Polearuș



Olimpicii la Olimpiada județeană de matematică clasa a V-a







































































































































Nume elev Instituția de învățământ Locul ocupat la Olimpiada Județeană
Barta Zágoni Csongor Liceul   Teoretic  „Bolyai  Farkas” Târgu-Mureș Premiul I
Șerban Radu George Colegiul  Național „Unirea” Târgu-Mureș Premiul  II
Tudose Rares Felix Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Premiul III
Grama Mihai Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Mențiune
Iclonzan Antonio Colegiul Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Mențiune
Markovics Gergő Liceul   Teoretic  „Bolyai  Farkas” Târgu-Mureș Mențiune
Ștefana Bogdan Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Mențiune
Zaharia Strâmțan Alexia Liceul  Vocațional De Artă Târgu-Mureș Mențiune
Albu David Andrei Şcoala  Gimnazială „Liviu Rebreanu” Târgu-Mureș Mențiune
Enache Vlad Şcoala  Gimnazială „Tudor Vladimirescu” Târgu-Mureș Mențiune
Onea Adrian Şcoala  Gimnazială  „Romulus Guga” Târgu-Mureș Mențiune
Iernuțan Răzvan Alexandru Şcoala  Gimnazială „Emil Drăgan” Ungheni Mențiune
Kun Balint Etele Şcoala  Gimnazială „Europa” Târgu-Mureș Mențiune
Moldovan Maria Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Mențiune
Sasebeș Andrei Şcoala  Gimnazială „Mirona”  Reghin Mențiune
Soos Daria Carmen Şcoala  Gimnazială  „Ioan Vlăduțiu” Luduș Mențiune
Bândilă Darius Colegiul  Național „Unirea” Târgu-Mureș Mențiune
Morar  Ana-Ruth Şcoala  Gimnazială „Europa” Târgu-Mureș Mențiune
Salati Dragoş Bogdan Şcoala  Gimnazială „George  Coșbuc” Târgu-Mureș Mențiune
Bene Hunor Zsolt Şcoala  Gimnazială „Liviu Rebreanu” Târgu-Mureș Mențiune
Bloj Raul-Traian Şcoala  Gimnazială  „Omega” Târgu-Mureș Mențiune
Costin Larisa Liceul  Vocațional De Artă Târgu-Mureș Mențiune
Feșteu Iris Colegiul  Național „Unirea” Târgu-Mureș Mențiune
Timar Anca Şcoala  Gimnazială „George  Coșbuc” Târgu-Mureș Mențiune
Todoran Radu Şcoala  Gimnazială „Europa” Târgu-Mureș Mențiune


Olimpicii la Olimpiada județeană de matematică clasa a VI-a
























































































































Nume elev Instituția de învățământ Locul ocupat la Olimpiada Județeană
Borș Alexandru Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Premiul I
Munteanu Andrei Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Premiul  II
Munteanu Tudor Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Premiul  II
Pușcaș Luca Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Premiul  II
Șipoș Paul Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Premiul III
Varodi Stelian Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Mențiune
Vultur Tudor Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Mențiune
Lichințeanu Andrei Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Mențiune
Neamțu Ioana Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Mențiune
Rusu Alexandru Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Mențiune
Chiorean Cezara Colegiul  Național „Unirea” Târgu-Mureș Mențiune
Bodo Bence Şcoala  Gimnazială „Europa” Târgu-Mureș Mențiune
Marton Tamas Attila Şcoala  Gimnazială Fîntînele Mențiune
Nistor Amalia Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Mențiune
Călușer Ciprian Şcoala  Gimnazială „Al. Ioan  Cuza”  Târgu-Mureș Mențiune
Nagy Anca Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Mențiune
Șoș Darius Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Mențiune
Crăciun Sara Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Mențiune
Enachi Alisa Şcoala  Gimnazială  „Romulus Guga” Târgu-Mureș Mențiune
Csosz  Gabriella Școala  Gimnazială „Dr. Bernady Gyorgy” Târgu-Mureș Mențiune
Czuczusi Emil Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Mențiune
Stratan Nadia Liceul  Teoretic  „J. Haltrich” Sighișoara Mențiune


Olimpicii la Olimpiada județeană de matematică clasa a VII-a











































































Nume elev Instituția de învățământ Locul ocupat la Olimpiada Județeană
Nagy   Zsusza Școala  Gimnazială „Dr. Bernady Gyorgy” Târgu-Mureș Premiul I
Moldovan Petra Şcoala  Gimnazială „Europa” Târgu-Mureș Premiul  II
Barta Zágoni Bernadett Liceul   Teoretic  „Bolyai  Farkas” Târgu-Mureș Premiul III
Nemeş Mara Şcoala  Gimnazială „George  Coșbuc” Târgu-Mureș Mențiune
El-Sawy Omar Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Mențiune
Nașca Alexandru Şcoala  Gimnazială “Europa” Târgu-Mureș Mențiune
Vasiu Andreea Şcoala  Gimnazială “Europa” Târgu-Mureș Mențiune
Hurubă Teodora Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Mențiune
Blaga Alexandra Colegiul  Național „Unirea” Târgu-Mureș Mențiune
Kacso Laura Şcoala  Gimnazială „Fr. Schiller” Târgu-Mureș Mențiune
Ardeleanu Alex Şcoala  Gimnazială „Fr. Schiller” Târgu-Mureș Mențiune
Tompea Luca Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Mențiune
Vajda Peter Şcoala  Gimnazială „Europa” Târgu-Mureș Mențiune


Olimpicii la Olimpiada județeană de matematică clasa a VIII-a











































































Nume elev Instituția de învățământ Locul ocupat la Olimpiada Județeană
Kacso S.Chris-Sandor Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Premiul I
Kis Anita Liceul Teoretic  „Bolyai  Farkas” Târgu-Mureș Premiul  II
Szilágyi Botond Liceul Teoretic  „Bolyai  Farkas” Târgu-Mureș Premiul III
Cîmpean Mara Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Mențiune
Oprişor Mara Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Mențiune
Pop Bogdan Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Mențiune
Mora Emma Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Mențiune
Pop Maria  Alexandra Şcoala  Gimnazială Sâncraiu De Mureș Mențiune
Albert Gyozo Elod Şcoala  Gimnazială „Liviu Rebreanu” Târgu-Mureș Mențiune
Cîndea Ana Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Mențiune
Toșa David Colegiul  Național “Unirea” Târgu-Mureș Mențiune
Şipoş Bogdan Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Mențiune
Şandru Kara Şcoala  Gimnazială „Tudor Vladimirescu” Târgu-Mureș Mențiune


Olimpicii la Olimpiada județeană de matematică clasa a IX-a


















































Nume elev Instituția de învățământ Locul ocupat la Olimpiada Județeană
Hațegan Vlad Liceul Tehnologic Nr. 1 Luduș PREMIUL I
Hudea Alexia Dana Liceul  Teoretic „Andrei  Bârseanu” Târnăveni Premiul  II
Racoți Stelian Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Mențiune
Crișan Diana Liceul Tehnologic „Petru Maior” Reghin Mențiune
Anton Raluca Colegiul  Național „Unirea” Târgu-Mureș Mențiune
Ardelean Alexandra Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Mențiune
Borșan Alexandra Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Mențiune
Șamșudean Larisa Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Mențiune

 


Olimpicii la Olimpiada județeană de matematică clasa a X-a



































Nume elev Instituția de învățământ Locul ocupat la Olimpiada Județeană
Florea Ciprian Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Premiul I
Huciu Iris Colegiul  Național „Unirea” Târgu-Mureș Premiul  II
Vultur Irina Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Premiul III
Marcu Horea Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Mențiune
Robu Răzvan Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Mențiune

 


Olimpicii la Olimpiada județeană de matematică clasa a XI-a






























Nume elev Instituția de învățământ Locul ocupat la Olimpiada Județeană
Purcar David Colegiul  Național „Unirea” Târgu-Mureș Premiul I
Măcean Marius Colegiul  Național “Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Premiul  II
Ferencz Dániel Liceul   Teoretic  “Bolyai  Farkas” Târgu-Mureș Premiul III
Costea Alexandra Colegiul  Național “Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Mențiune

 


Olimpicii la Olimpiada județeană de matematică clasa a XII-a



































Nume elev Instituția de învățământ Locul ocupat la Olimpiada Județeană
Blaga Bogdan Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Premiul I
Tenie Anda Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Premiul  II
Moga Radu Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Premiul III
Ciurba Andrei Liceul Tehnologic „Petru Maior” Reghin Mențiune
Mircea Dan Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Mențiune


Olimpicii la Concursul De  Matematică Aplicată „Adolf Haimovici”, faza județeană



















































































































































































































































































Nume elev Clasa Instituția de învățământ Locul ocupat la concurs
Vlad Ioana 9 Colegiul  Național „Unirea” Târgu-Mureș Premiul I
Ciuchină Szabo Raluca 9 Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Premiul I
Oltean Alexandra 9 Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Premiul  II
Anca Georgiana 9 Colegiul  Național „Unirea” Târgu-Mureș Premiul III
Budău Paul 9 Colegiul  Național „Unirea” Târgu-Mureș Mențiune
Mocanu Raluca 9 Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Mențiune
Berariu Iulia 9 Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Mențiune
Suciu Denisa 9 Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Mențiune
Tatar Ana 9 Colegiul  Național „Unirea” Târgu-Mureș Mențiune
Tătar Iarina Maria 9 Liceul  Tehnologic Nr. 1, Luduș Mențiune
Csetri Maria 9 Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Mențiune
Iuoraș Andrada Iasmina 9 Liceul  Tehnologic Nr. 1, Luduș Mențiune
Máthé Magdolna Krisztina 9 Liceul   Teoretic  „Bolyai  Farkas” Târgu-Mureș Mențiune
Horga Miruna 10 Colegiul  Național „Unirea” Târgu-Mureș Premiul I
Șonea Ștefan 10 Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Premiul  II
Urzică Teodora 10 Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Premiul III
Mesia Loriana 10 Colegiul  Național „Unirea” Târgu-Mureș Mențiune
Macovei Raluca 10 Colegiul  Național „Unirea” Târgu-Mureș Mențiune
Bobăianu Teodora 10 Colegiul  Național „Unirea” Târgu-Mureș Mențiune
Mărginean Teodora 10 Colegiul  Național „Unirea” Târgu-Mureș Mențiune
Cioloca Ioana 11 Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Premiul I
Kis Csenge 11 Liceul   Teoretic  „Bolyai  Farkas” Târgu-Mureș Premiul  II
Ábrám Noémi 11 Liceul   Teoretic  „Bolyai  Farkas” Târgu-Mureș Premiul III
Șărban Denisa 11 Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Mențiune
Tămaș Gabriela 11 Liceul Tehnologic Iernut Mențiune
Szász Emőke 11 Liceul   Teoretic  „Bolyai  Farkas” Târgu-Mureș Mențiune
Császár Mónika 11 Liceul   Teoretic  „Bolyai  Farkas” Târgu-Mureș Mențiune
Farkas Henrietta 11 Liceul   Teoretic  „Bolyai  Farkas” Târgu-Mureș Mențiune
Sigmirean Victor 11 Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Mențiune
Șoneriu Antonel-Gavril 11 Colegiul Naţional „Mircea Eliade” Sighișoara Mențiune
Matei Alexandra 11 Liceul  Tehnologic „Petru  Maior” Reghin Mențiune
Herman Adrian 9 Colegiul Economic „Transilvania” Tîrgu Mureş Premiul I
Păcurar Raul Gabriel 9 Colegiul Economic „Transilvania” Tîrgu Mureş Mențiune
Savu Ioana 10 Colegiul Economic „Transilvania” Tîrgu Mureş Mențiune
Brudan Ozana Florina 11 Colegiul Economic „Transilvania” Târgu-Mureș Premiul I
Suciu Andra-Larisa 11 Colegiul Economic „Transilvania” Tîrgu Mureş Premiul  II
Nechita Adrian 11 Colegiul Economic „Transilvania” Tîrgu Mureş Premiul III
Bonciog Cătălin-Alin 11 Colegiul Economic „Transilvania” Tîrgu Mureş Mențiune
Tămaş Alex Bogdan 11 Colegiul Economic „Transilvania” Tîrgu Mureş Mențiune
Hadarean Andrei 10 Liceul Tehnologic ELECTROMUREŞ Premiul I
Codarcea Paul 9 Colegiul  Național „Unirea” Târgu-Mureș Premiul I
Jovrea Andrei 9 Colegiul  Național „Al. Papiu  Ilarian” Târgu-Mureș Premiul  II
Mărcuș Denisa 10 Liceul Vocaţional Pedagogic „Mihai Eminescu” Târgu-Mureș Mențiune
Andrei Diana 11 Liceul Vocaţional Pedagogic „Mihai Eminescu” Târgu-Mureș Premiul I


Olimpicii la Olimpiada Satelor Faza Naţională









































Nume elev Clasa Instituția de învățământ Locul ocupat la olimpiadă
Bejan  Maria 4 Școala Gimnazială „Tăureni”


 

Diplomă De Excelenţă
Mihaly  Mark 5 Şcoala Gimnazială „Fogaraşi Samuel” Găneşti Diplomă De Excelenţă
Marton Tamas Atila 6 Şcoala Gimnazială Fântânele Diplomă De Excelenţă
Pop Cristina Alexandra 7 Şcoala Gimnazială „Ion Chinezu” Sântana De Mureş Diplomă De Excelenţă
Pop Maria Alexandra 8 Şcoala Gimnazială Sîncraiu De Mureş Diplomă De Excelenţă


Olimpicii la Olimpiada Naţională de Matematică

























































































Nume elev Clasa Instituția de învățământ Diplomă acordată
Nagy  Zsuzsa 7 Școala Gimnazială „Bernady Gyorgy” Târgu-Mureș Diplomă De Excelenţă
Kacso  Chris  Sandor 8 Colegiul Național „Al. Papiu Ilarian” Târgu-Mureș Diplomă De Excelenţă
Kis Anita 8 Liceul Teoretic „Bolyai  Farkas”, Târgu-Mureș Diplomă De Excelenţă
Haţegan  Vlad 9 Liceul Tehnologic Nr. 1 Luduș Diplomă De Excelenţă
Florea  Ciprian 10 Colegiul Național „Al. Papiu Ilarian” Târgu-Mureș Diplomă De Excelenţă
Purcar David-Andrei 11 Colegiul Național „Unirea”  Târgu-Mureș Diplomă De Excelenţă
Măcean Marius 11 Colegiul Național „Al. Papiu Ilarian” Târgu-Mureș Diplomă De Excelenţă
Blaga Bogdan 12 Colegiul Național „Al. Papiu Ilarian” Târgu-Mureș Diplomă De Excelenţă
Tenie Anda Sorana 12 Colegiul Național „Al. Papiu Ilarian” Târgu-Mureș Diplomă De Excelenţă
Moga  Radu Nicolae 12 Colegiul Național „Al. Papiu Ilarian” Târgu-Mureș Diplomă De Excelenţă
Barta-Zágoni  Csongor 5 Liceul Teoretic „Bolyai  Farkas”, Târgu-Mureș Diplomă De Excelenţă
Șerban  Radu George 5 Colegiul Național „Unirea”  Târgu-Mureș Diplomă De Excelenţă
Borş  Alexandru 6 Școala Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș Diplomă De Excelenţă


Elevii clasei a IV-a care au obținut rezultate foarte bune la matematică în anul școlar 2017-2018

































































































































Nume elev Instituția de învățământ
Ciocan Ariana Roxana Colegiul Național „Unirea”  Târgu-Mureș
Blaj Darius Şcoala  Gimnazială  „Romulus Guga” Târgu-Mureș
Muth Andrei Şcoala  Gimnazială „Tudor Vladimirescu” Târgu-Mureș
Muresan David Stefan Colegiul  Național „Unirea” Târgu-Mureș
Cojocnean Dragoș Şcoala  Gimnazială „Tudor Vladimirescu” Târgu-Mureș
Flora Andrei Şcoala  Gimnazială „Tudor Vladimirescu” Târgu-Mureș
Butuza Florin Şcoala  Gimnazială  „Mihai Viteazul” Târgu-Mureș
Soare Maia Şcoala  Gimnazială „Tudor Vladimirescu” Târgu-Mureș
Chirtes Andreea Şcoala  Gimnazială „Tudor Vladimirescu” Târgu-Mureș
Matei Tudor Şcoala  Gimnazială „Tudor Vladimirescu” Târgu-Mureș
Someșan Ioana Şcoala  Gimnazială „Tudor Vladimirescu” Târgu-Mureș
Precup Alexia Şcoala  Gimnazială  „Mihai Viteazul” Târgu-Mureș
Nicușan Roxana Şcoala  Gimnazială „Tudor Vladimirescu” Târgu-Mureș
Sincan Alexandru Constantin Colegiul  Național „Unirea” Târgu-Mureș
Tătar Mihai Şcoala  Gimnazială  Nr. 7  Târgu-Mureș
Coldea Raul Şcoala  Gimnazială  Nr. 7  Târgu-Mureș
Haidu Cătălin Şcoala  Gimnazială „Tudor Vladimirescu” Târgu-Mureș
Bogdan Cezar Rares Şcoala  Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș
Bănescu Mihnea Școala Gimnazială „Bernady Gyorgy” Târgu-Mureș
Plopeanu Ian Alin Școala Gimnazială Omega Târgu-Mureș


 

Marginean Bogdan Andrei Școala Gimnazială Europa Târgu-Mureș













 


 


Rusu Cătălin
Şcoala  Gimnazială  „Mihai Viteazul” Târgu-Mureș
Nemet Amelia Şcoala  Gimnazială „Dacia” Târgu-Mureș
Moldovan Ilinca Şcoala  Gimnazială „Al. Ioan  Cuza”  Târgu-Mureș
Creta Cezara Maria Colegiul  Național „Unirea” Târgu-Mureș
Cretu Bogdan Şcoala  Gimnazială „Tudor Vladimirescu” Târgu-Mureș
Androne Eduard Şcoala  Gimnazială „Tudor Vladimirescu” Târgu-Mureș
Stan Crista Şcoala  Gimnazială „Tudor Vladimirescu” Târgu-Mureș
Prunaș Bogdan Şcoala  Gimnazială  „Mihai Viteazul” Târgu-Mureș
Mailat Rareş


 

Şcoala  Gimnazială  „Mihai Viteazul” Târgu-Mureș

 































Post-ul FOTO: Premierea olimpicilor la matematică apare prima dată în Stiri din Mures, Stiri Targu mures - Liderul presei muresene.



Mai multe
Categorie: Stiri locale din Mures Alte stiri despre: Mures
Material lemnos confiscat
Poliţiştii din Serviciului de Ordine Publică – Biroul de Combatere a Delictelor Silvice, împreună cu reprezentanți ai Ocolului Silvic Vătava și sprijiniți de jandarmi din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Mureș, au efectuat miercuri, 20 iunie, o acțiune pe raza localită [...]
Alte stiri despre: Mures
Românii şi asimilarea, în America
Invitată fiind de Fundaţia Culturală Română în Maramureş, profesoara emerită Sanda Golopenţia, de la Brown University, din SUA, a susţinut mai multe cursuri pentru studenţii străini. La care am asistat şi eu, mai ales că ştiam că este implicată serios în cercetarea Maramureşului. [...]
Alte stiri despre: Maramures
Târgu Sânzienelor
Ediţia a XXIV-a a serbării câmpeneşti “Târgu Sânzienelor” se desfăşoară duminică, 24 iunie, la Băiţa de Sub Codru. Vor urca pe scenă: Crina Horincar, Radu Ciordaş, Georgiana Pop, Ionuţ Teudan, Ansamblul “Mugurii Codrului”. Ansamblul Folcloric Naţional „Transilvania”, elev [...]
Alte stiri despre: Maramures
Sfântul Niceta de Remesiana
Sfântul Niceta de Remesiana este prăznuit de Biserica Ortodoxă anual, în ziua de 24 iunie, odată cu Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul. Acest ierarh al pământului românesc, de origine daco-romană, a slujit Biserica lui Hristos din scaunul episcopal din cetatea Remesiana, de unde îşi t [...]
Alte stiri despre: Maramures
Nu a fost ordonanţă, cum a cerut Duruş (USR), a fost propunere legislativă • Serviciul de canalizare va avea TVA de 9%
Camera Deputaţilor a votat ieri legea privind scăderea cotei TVA la 9% la serviciul de canalizare; la producţia, transportul, distribuţia şi furnizarea de energie termică în sistem centralizat; la livrarea de electricitate şi gaze naturale, precum şi la serviciul public de salubrizare a loc [...]
Alte stiri despre: Maramures
Nopţi de Sânziene
Duminică, 24 iunie 2018, Primăria oraşului Borşa organizează a XXXVI-a ediţie a Festivalului “Nopţi de Sânziene”. Spectatorii sunt invitaţi să se îmbrace în port popular. La ora 12,30, va avea loc “Parada portului popular”. Spectacolul va continua cu un regal folcloric pe scena C [...]
Alte stiri despre: Maramures
Jandarmii maramureşeni la datorie
Jandarmeria Maramureş va acţiona pentru asigurarea măsurilor de ordine şi siguranţă publică pe raza municipiului Baia Mare, în vederea desfăşurării într-un climat optim a manifestărilor de protest care sunt organizate în această perioadă. Jandarmii vor desfăşura acţiuni specifice, [...]
Alte stiri despre: Maramures
Conducea fără permis pe strada Gheorghe Doja din Târgu-Mureş
Polițiștii rutieri din cadrul Poliţiei Municipiului Târgu-Mureş au oprit în trafic joi, 21 iunie, la ora 00.45, pe strada Gheorghe Doja din localitate, un autoturism condus de un tânăr în vârstă de 16 ani, din localitatea Ungheni. În urma verificărilor efectuate s-a constatat că tână [...]
Alte stiri despre: Mures
Iulia Mitrea, oaspete în “Cetatea Artelor”
Proiectul “Cetatea Artelor” iniţiat de Primăria Târgu-Mureş revine vineri, 22 iunie, ora 19:00 în Cetatea Medievală Târgu-Mureș, grație concertului acustic susținut de Iulia Mitrea (voce, chitară) acompaniată de Cătălina Craiu ( violoncel). Pe Iulia am ascultat-o prima dată anul [...]
Alte stiri despre: Mures
FRONTIERA: 13 cetăţeni străini, opriţi la frontieră
Poliţiştii de frontieră din Oraviţa – ITPF Timişoara au depistat, pe raza localităţii de frontieră Grădinari, 13 cetăţeni străini care s-au deplasat de la frontiera cu Serbia spre interiorul ţării şi urmau a se urca într-un microbuz, înmatriculat în Suedia, condus de un cetă [...]
Alte stiri despre: Maramures